Ogólne wskazówki dotyczące jazdy samochodem w górach

Jazda w górach może wiązać się z pewnymi dodatkowymi trudnościami, ale można to robić bezpiecznie, przestrzegając szeregu zasad. I uważaj! Nie mówimy o drogach terenowych, mówimy również o drogach lub przełęczach górskich, które są idealnie wyasfaltowane, ale na których nadal należy jeździć z ostrożnością.

Jazda w górach może być czymś chwilowym, na wakacyjny wyjazd np. do Szczyrka, o którym przeczytasz w https://www.e-szczyrk.pl, albo czymś regularnym, bo mieszka się w pobliżu, ale pewne jest to, że trzeba się dostosować do sytuacji i warunków terenowych, bo bardzo różni się to od jazdy w mieście, gdzie większość kierowców uczyła się jeździć.

Ogólne wskazówki dotyczące jazdy samochodem w górach

Tuning pojazdu. Pojazd musi być wyposażony w odpowiednie opony, ponieważ jazda w górach to synonim zimna, śniegu, błota i tak dalej. Obejmuje to kontrolę ciśnienia w oponach i głębokości bieżnika. Również w niesprzyjających warunkach trzeba być przygotowanym w: odpowiednie oświetlenie, sprawne hamulce, pełny bak paliwa, ciepłe ubrania w bagażniku, dobrze rozłożony ładunek samochodu itp. W przypadku kwestii mechanicznych można wykonać szybki przegląd w warsztacie, wyjaśniając mechanikowi, do czego zamierzasz używać pojazdu.

Nie wyprzedzaj, chyba że jest to absolutnie konieczne. Chociaż większość przełęczy górskich ma ciągłą linię oddzielającą pasy ruchu (co zabrania wyprzedzania w przeciwnym kierunku), to w miejscach, gdzie wyprzedzanie jest dozwolone, nie należy tego robić lekkomyślnie, gdyż brak światła czyni to szczególnie niebezpiecznym.

  • Utrzymuj stałą prędkość i nie wymijaj, starając się utrzymywać lekki nacisk w pedał hamulca i gazu, aby nie wpaść w poślizg. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zwolnić.
  • Mimo że drogi górskie nie są zazwyczaj wyposażone w oświetlenie nocne, unikaj używania świateł drogowych, gdy jesteś za kimś lub gdy inny pojazd zbliża się z przodu, z oczywistych względów bezpieczeństwa.
  • Drogi górskie są często krętymi drogami o słabej widoczności, istnieje też większe ryzyko, że na drogę wyskoczą dzikie zwierzęta. Z tego powodu prędkość powinna być zawsze bardzo mała.
  • Zastosuj łańcuchy śniegowe. Zawsze powinieneś mieć w samochodzie zestaw łańcuchów śniegowych (lub podobnych), ale jest to szczególnie ważne, jeśli jeździsz po drogach górskich, gdzie mogą być one nawet obowiązkowe. Mogą uratować Cię przed utknięciem w środku górskiej przełęczy.