Korzyści z usługi okresowego wynajmu auta

Realia życia nakładają na społeczeństwo większe i mniejsze wymagania i funkcjonowanie bez auta w dzisiejszej rzeczywistości, a zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorstw praktycznie nie istnieje. Takiego przedsiębiorcę, a zwłaszcza takiego, który ledwie rozpoczął działalność gospodarczą bardzo rzadko stać na zbudowanie dużej i sprawnej floty pojazdów. W takich wypadkach można oczywiście korzystać z leasingu lub kredytu, ale nie wszystkim takie rozwiązanie odpowiada. Są branże w biznesie potrzebujące aut na co dzień, ale są wszak i takie, gdzie istnieje zapotrzebowanie na dodatkowy środek transportu wyłącznie sezonowo albo okazyjnie, np. do obsługi delegacji zagranicznej.

Średnioterminowy wynajem auta

Usługa wynajmu średnioterminowego samochodu to nic innego, jak wypożyczenie auta na czas od miesiąca jednego do nawet kilkunastu. Nawet pomimo faktu, że wynajem aut ogólnie nie jest jeszcze w Polsce dość popularny, zarówno krótkoterminowe wynajmy auta, jak i średnioterminowe powoli wzrastają na popularności.

Niespodziewane sytuacje w kontekście wynajmu aut

Prowadząc biznes, należy zawsze być przygotowanym na niewiadome. Niemal standardowo pojawiają się wówczas zdarzenia niespodziewane, chociaż nie zawsze w negatywnym kontekście. Mogą to być zarówno przysłowiowe kłody, jak i szanse na rozwinięcie skrzydeł i trzeba się na obie opcje odpowiednio przygotować.

W przedsiębiorstwie może się zdarzyć awaria samochodu firmowego, np. przeznaczonego do przewozu pracowników. Oprócz tego nieustannie zachodzi potrzeba przewożenia sprzętów, maszyn i urządzeń, czy zrealizowania nagłe uzyskanych dodatkowych zamówień. Czy w takich sytuacjach przedsiębiorca powinien powiększać flotę aut, czy też raczej wyposażyć się w takowe do zrealizowania doraźnych zadań? Czy leasing lub kupno samochodu nie byłyby posunięciem zbędnym i ryzykownym, szczególnie z wiedzą, że jego wynajęcie wystarczająco zaspokoi doraźne potrzeby?

Jak średnioterminowy wynajem samochodu wpływa na oszczędności?

Czy jednak omawiane wynajęcie samochodu na miesiące dotyczy wyłącznie biznesu? Owszem, w biznesie będzie to bardzo wymierne, co zostanie wykazane w księgowości, ale często wypożyczenie samochodu zamiast jego kupna, jest wyrazem zdrowego rozsądku. Powstają korzyści, które nawet w sytuacjach stricte prywatnych można przeliczyć na pieniądze, ale nie bez znaczenia jest również komfort.

Korzystanie z wynajętego auta zdejmuje z kierowcy wiele obowiązkowych zadań. Klient wypożyczalni aut nie musi się przejmować ubezpieczeniem, serwisowaniem, czy przeglądami i badaniami technicznymi samochodu, a nawet o sezonową wymianę opon. Wydatki powiązane z użytkowania wynajętego auta dotyczą jedynie stałych opłat za ten wynajem oraz koszty zużywanego paliwa do jazdy.

Inną korzyścią jest bezpieczeństwo finansowe. Wynajęcie auta na miesiące to opcja dużo bezpieczniejsza od leasingu, czy zakupu auta na kredyt. Oba te wybory wiążą się z długoterminowymi obciążeniami finansowymi, co w wypadku przedsiębiorcy, czy osoby prywatnej może w sytuacji kłopotów z koniunkturą na rynku albo finansowymi stać się problemem ponad siły. W sytuacji korzystania z oferty wypożyczalni samochodowej samochód jest wynajmowany na tak długo, w jakim stopniu potrzeba i na ile finansowo wypożyczającego stać. W sytuacji problemów z płynnością nie trzeba się martwić o potrzebę sprzedaży samochodu, a jedynie odstępuje się od wynajmu.

Za korzystaniem ze średnioterminowego wynajmu samochodu przemawia również fakt, że wynajem auta nie ma żadnego wpływu na ocenę zdolności kredytowej, jak ma to miejsce w przypadku leasingu albo kredytu samochodowego. Umowa wynajmu auta należy do rodzaju zobowiązań określanych jako pozabilansowe i ani w odniesieniu do firmy, ani do osoby prywatnej nie stanowią obciążenia dla historii kredytowej podmiotu.

Wybór wynajmu średnioterminowego auta

Możliwość wypożyczenia samochodu na pewien czas jest opcją bardzo wygodną, ale jak w każdym wynajmie i biznesie, trzeba uważnie przyglądać się usługodawcy. Kluczowe jak niemal zawsze jest uważne zapoznanie się z umową takiego wynajmu. Nie można sobie pozwolić na podpisywanie się pod zapisami, w wyniku których powstają uciążliwe i zaskakujące ukryte koszty.

1 thought on “Korzyści z usługi okresowego wynajmu auta

  1. Szczególnie przydatne jeśli jesteśmy chwilowo w danym miejscu i nie opłaca kupować się samochodu. Polecam!

Comments are closed.