Najlepsze modele samochodów w historii Forda

Jednym z wielkich emblematów światowej motoryzacji jest firma Ford. Założona przez Amerykanina Henry’ego Forda w 1903 roku pod nazwą Ford Motor Company, stała się dużą międzynarodową firmą, która eksportowała swoje modele na cały świat. Oto najlepsze modele w historii tej marki.

Ford Thunderbird 1955

Ten model z 1955 roku nazwano thunderbird na cześć mitu amerykańskich Indian o bogu gromów, którego niewidzialne skrzydła biły z siłą powodując wiatry i chmury, które dostarczały plemionom wody deszczowej.

Jest to sportowy, dwumiejscowy model kabrioletu. Ciekawostką tego modelu jest to, jak łączy w sobie sportowy charakter, luksus i elegancję. Nie jest to obecnie topowy model na świecie, ale historycznie z nawiązką zasłużył na prawo do uznania go za jednego z najlepszych Fordów w historii po 40 latach sukcesów i nie mniej niż 13 generacjach.

Ford Model T

Ten post nie miałby sensu bez uwzględnienia Forda Model T. Już sam jego widok przenosi nas do innej epoki, bo pojazd ten powstał w 1908 roku. Wielu z Was widziało jego ikoniczny wizerunek, ale nie zdawaliście sobie sprawy, że jest to Model T lub Flivver, jak potocznie nazywano go w USA.

Model ten stanowił historyczny kamień milowy, przynosząc klasie robotniczej możliwość nabycia pojazdu, który w tamtym czasie był zarezerwowany jedynie dla bardzo zamożnych. Wraz z tym modelem rozpoczęła się masowa produkcja pojazdów, co pozwoliło na obniżenie kosztów i wprowadzenie go na rynek w przystępnych cenach.

Ford Mustang

Mustang powstał w 1964 roku i stał się kolejną z ikon amerykańskiej motoryzacji. W Europie nie jest tak dobrze znany, ponieważ na starym kontynencie został wprowadzony do sprzedaży dopiero w 2013 roku, ale nie mogliśmy o nim nie mówić ze względu na wpływ, jaki wywarł na amerykańskie społeczeństwo. Sportowy, kompaktowy i uwodzicielski to przymiotniki, które najlepiej go określają. Specyfikę tego samochodu znajdziesz tutaj.

Ford Fiesta

Od momentu pojawienia się w 1976 roku, przez wszystkie lata pozostawał bestsellerem Forda. Ford Fiesta potrafił dostosować się do czasów i do ewolucji technologicznej. Ma już 7 generacji pojazdów i kolejne, które z pewnością nadejdą.

Choć jest to jeden z najmniejszych modeli amerykańskiej firmy ze względu na zmniejszone wymiary, to bez wątpienia jest jednym z najlepszych pod względem wydajności i niezawodności. Model kompaktowy, z zewnątrz niewielki, ale w środku dający poczucie przestronności, bardzo miejski, zawsze bardzo dobrze wyposażony.

Ford Sierra

Ford Sierra to kolejny flagowy model amerykańskiej firmy. Jest najmłodszy ze wszystkich wymienionych, bo po rozwoju w Europie, pojawił się w 1982 roku.

Jego rozwój był nawiązaniem futurystycznej estetyki i mechaniki premium, ponieważ był jednym z niewielu, które zaczęły zawierać napęd na tylne koła i niezależne zawieszenie. Ford Sierra okazał się potężnym pojazdem. Mimo różnorodności silników, Sierrę można sklasyfikować jako pojazd o wysokich osiągach, z dużym silnikiem we wszystkich wersjach, mocny i o dużym zużyciu paliwa. Tak bardzo, że trafił również do świata rajdów.