Potrzebujesz uchwytu samochodowego na telefon?

To była długa i kręta droga dla relacji między naszymi samochodami a smartfonami. Nie zapominaj, że po całkowitym odłączeniu – a samochody najpierw otrzymują sterowanie głosowe i nawigację – są teraz tak ściśle zintegrowane dzięki systemom takim jak Apple CarPlay i Google Android Auto i Android Automotive, że Twój telefon może pozostać bezpiecznie poza zasięgiem wzroku.
Chociaż pojawiły się stosunkowo niedawno, systemy te są teraz tak powszechne, że zaskoczeniem jest znalezienie nowego samochodu, który nie parkuje własnego systemu informacyjno-rozrywkowego przy krawężniku w momencie podłączenia telefonu. Niektóre mają nawet bezprzewodowe CarPlay i Android Auto, gdzie telefon automatycznie łączy się w momencie wejścia.
Systemy te zwykle działają w połączeniu z bezprzewodową podkładką ładującą, więc możesz po prostu położyć telefon lub włożyć go do gniazda ładowania i odejść – nie musisz nawet patrzeć na telefon, nie mówiąc już o dotykaniu go za kierownicą.
Jeśli podłączysz telefon do samochodu tylko przez Bluetooth – czynność, która w 2021 roku wydaje się naprawdę archaiczna – nie potrzebujesz uchwytu. Zamiast tego telefon można zostawić w torbie lub kieszeni, schować w schowku na rękawiczki lub gdziekolwiek można go podłączyć. W większości przypadków można wtedy sterować głośnością i odtwarzaniem muzyki za pomocą własnych elementów sterowania multimediami w samochodzie.


Jednak gdzieś pomiędzy dźwiękiem Bluetooth a bezprzewodowym CarPlay zdarzają się sytuacje, w których uchwyt na telefon ma największy sens. Jeśli Twój samochód nie ma własnego systemu nawigacji (lub CarPlay / Android Auto), to odpowiedzią jest aplikacja na smartfona, taka jak Mapy Google, Mapy Apple lub Waze. Bezpiecznie przypięty do jednego z najlepszych uchwytów na telefon samochodowy, smartfon zamienia się w system nawigacji. Możesz nawet wyświetlać elementy sterujące odtwarzaniem Spotify w Mapach Google, co ułatwia bezpieczne wstrzymywanie i pomijanie utworów.

Uchwyty na telefon są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie mają na celu tę samą prostą zasadę: bezpiecznie trzymać smartfon tak, aby był widoczny, ale bez rozpraszania uwagi kierowcy. Idealnie pozwalają również podłączyć telefon do wolnego portu USB lub gniazda 12V i jednocześnie go ładować.
Niektóre uchwyty na telefony mocuje się do otworów wentylacyjnych w samochodzie, a inne używają przyssawki, aby przykleić się do przedniej szyby lub górnej części deski rozdzielczej. Następnie utrzymują telefon w miejscu, chwytając go lub za pomocą magnesu, który można przykleić z tyłu telefonu lub umieścić w tylnej części obudowy. Niektórzy posiadacze używają teraz nowego systemu ładowania magnetycznego MagSafe firmy Apple.


Co mówi prawo o smartfonach w samochodach?


Prawo stanowi, że trzymanie telefonu lub nawigacji satelitarnej podczas jazdy lub jazdy motocyklem jest nielegalne i że można wchodzić w interakcje z tymi urządzeniami tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego, takiego jak zestaw słuchawkowy Bluetooth, asystent głosowy, uchwyt na telefon lub uchwyt na przednią szybę.
Ważne jest również, aby uchwyt telefonu nie zasłaniał Ci widoku na drogę przed Tobą, a policja może Cię zatrzymać, jeśli uzna, że ​​nie masz kontroli z powodu rozpraszania się telefonu. Przepisy obowiązują również w przypadku zatrzymywania się na światłach, stania w korkach i nadzorowania uczącego się kierowcy. Kierowcy mogą trzymać smartfon tylko wtedy, gdy są bezpiecznie umieszczone lub gdy muszą wezwać służby ratunkowe, a zatrzymanie się jest niebezpieczne lub niepraktyczne.
W Australii przepisy są podobne. Na przykład przepisy drogowe stanowią, że posiadacz prawa jazdy bez ograniczeń może używać swojego telefonu do wykonywania połączeń lub odtwarzania muzyki tylko wtedy, gdy jest zamocowany w uchwycie przymocowanym do pojazdu lub może być obsługiwany bez dotykania jakiejkolwiek części telefonu (np. głos aktywowane elementy sterujące). Może być również używany jako nawigacja satelitarna, ale tylko wtedy, gdy jest zamocowany w kołysce przymocowanej do pojazdu – pod warunkiem, że nie dotykasz go podczas jazdy.
Podsumowując, aby odpowiedzieć na pierwotne pytanie, czy potrzebujesz uchwytu na telefon, zależy to od Twojego samochodu. Jeśli pojazd jest wyposażony w Apple CarPlay lub Android Auto, najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie telefonu za pomocą tego systemu, a następnie schowanie go w schowku podręcznym lub w innym miejscu, w którym znajduje się port USB samochodu lub ładowarka bezprzewodowa.


Jeśli Twój samochód nie posiada tych systemów i nie chcesz korzystać z jego własnej nawigacji, dobrym pomysłem jest uchwyt na telefon. Dzięki temu telefon będzie bezpiecznie trzymany w miejscu, które nie rozprasza uwagi, a następnie będzie można go używać do nawigacji. Dzięki asystentom głosowym, takim jak Siri, Alexa i Google Assistant, możesz wchodzić w interakcję z telefonem – odtwarzając muzykę, dzwoniąc i pytając o drogę – mówiąc i, co najważniejsze, bez dotykania go.